Marmur Jura

Marmur Jura

Kamień wydobywany w Niemczech, łączący w sobie cechy wapienia oraz marmuru, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Jura jest kamieniem miękkim o kolorze ciepłej żółci, delikatnego beżu lub chłodnej szarości, a w strukturze kamienia często można odnaleźć skamieniałości organizmów żywych, które dodatkowo podnoszą jego walory estetyczne. Kupując materiał w postaci surowej należy się liczyć z koniecznością szpachlowania jego powierzchni przed poddaniem jej dalszemu procesowi wygładzania. Spowodowane jest to, podobnie jak w przypadku trawertynów, sporą ilością dziurek i wgłębień.

Granit Izersko-Karkonoski

Granit Izersko-Karkonoski

Kamień wydobywany w Szklarskiej Porębie jest materiałem unikatowym w skali naszego kraju, a jego odmiana drobnoziarnista w skali całego świata.

Granit karkonoski powstał w karbonie późnym. Odznacza się wyraźnym ciosem w trzech prostopadłych płaszczyznach. Ułatwia to jego eksploatację. Ze względu na dość duże ziarna o różnych barwach – różowe i białe skalenie, często z obwódkami, czarny biotyt, szary kwarc, występowanie czarnych lub ciemnoszarych szlir, żył aplitowych oraz ciał pegmatytowych jest bardzo dekoracyjny.Występują w nim liczne ciała pegmatytowe, szliry zbudowane z ciemnych minerałów. Pocięty jest młodszymi żyłami aplitów, żyłami kwarcowymi oraz lamprofirowymi.

Black Ice / Black Green

Black Ice / Black Green

Wydobywany na Ukrainie granit Black Ice jest wspaniałą alternatywą cenową dla czarnych granitów importowanych Polski z różnych stron świata.

Black Ice oraz Black Green, to bardzo twarde granity o drobnoziarnistej strukturze oraz ciemnej, praktycznie czarnej barwie, która w przypadku odmiany Green przechodzi w delikatną, ledwie widoczną barwę zieloną. Struktura, barwa oraz parametry fizyko-mechaniczne granitów Black Ice / Black Green są bardzo zbliżone do tych pochodzących ze Szwecji. Podobieństwo między tymi granitami jest tak duże, iż w przypadku materiału surowego, palonego lub surowo łupanego, ich odróżnienie jest bardzo trudne.

Granit Strzegomski/Strzeblowski

Granit Strzegomski / Strzeblowski

Kamień wydobywany w rejonie Strzegomia i Sobótki jest najpopularniejszym materiałem stosowanym w naszym kraju do produkcji wyrobów dla budownictwa mieszkaniowego oraz drogowego.

Granit strzegomski odznacza się barwą jasnoszarą lub jasnoszarą z domieszką rdzawej żółci, strukturą jawnokrystaliczną, pełnokrystaliczną, teksturą bezkierunkową. Składa się głównie z plagioklazu, kwarcu, biotytu, rzadziej hornblendy. Występują w nim liczne ciała pegmatytowe, szliry zbudowane z minerałów ciemnych. Pocięty jest młodszymi żyłami aplitów oraz żyłami kwarcowymi. Wyroby z tego granitu są bardzo popularne i od bardzo wielu lat szeroko stosowane w kraju oraz za granicą.